ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРФЕРЕНЦІЙНИХ СВІТЛОФІЛЬТРІВ НА ОСНОВІ ДІЕЛЕКТРИЧНИХ ТА НАПІВПРОВІДНИКОВИХ МАТЕРІАЛІВ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2219-9365-2024-77-31Ключові слова:
інформаційно-вимірювальна система, роздільна здатність, спектр, ультрафіолетові світлодіоди, фотодіоди, моніторинг середовищаАнотація
Проблема чистоти повітря є надзвичайно актуальною для сучасної України, а саме, підтримки стану навколишнього середовища, життєдіяльності людини, перспективного розвитку промисловості країни. Забруднення повітря залежить від кількості викидів з різних джерел забруднення, до яких доєднались забруднення від військових дій. Причому наразі спостерігається досить низький рівень розвитку системи контролю стану навколишнього середовища. .Для вирішення питань, які постали у зв’язку з погіршенням екологічної ситуації в країні, є практична необхідність у створенні інформаційно-мобільних вимірювальних систем, в склад яких входять сучасні прилади з використанням продуктивних, точних і дешевих сенсорів для виявлення й вимірювання гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у повітрі статті надані наданні відомості щодо порівняльного аналізу, наявних на ринку України газоаналізаторів вуглекислого газу різних моделей. Згідно аналізу, запропонована інформаційна система вимірювання концентрацій токсичних, агресивних та отруйних газів, в склад якої входить газоаналізатор авторської розробки. Інформаційно-вимірювальна система поєднує в собі малі габарити, достатню точність вимірювання, простоту конструкції газоаналізатору та дешевизну складання. Було розроблено макет стенду інформаційно-вимірювальної система (ІВС), що надало можливість забезпечувати вимірювання складу повітря з використанням сучасних технологій.
У статті представлені відомості щодо конструкцій інтерференційних світлофільтрів на основі діелектричних та напівпровідникових матеріалів для видимої області електромагнітного та інфрачервоного спектру ,які застосовані в конструкції газоаналізатору, розглянуто спосіб виготовлення світофільтрів. Для визначення конструкції світлофільтрів використовувалась спеціальна програма розрахунку спектральної характеристики фільтру в залежності від кількості шарів-плівок матеріалу та самого матеріалу, що напилюється. Описано розроблені конструкції вузькосмугових світлофільтрів для лазерних випромінювачів на основі плівок із SI та SiO. Застосування запропонованих вузькосмугових світофільтрів для лазерних випромінювачів на основі плівок із SI та SiO, сьогодні надало можливість досягти створення інформаційно-вимірювальної системи для визначення складу газів, що є актуальним сьогодні при підвищеному забрудненню навколишнього середовища, а саме, повітря, конче необхідного для життєдіяльності живих організмів. Отримані дані спрямовані на побудову комплексного обладнання для моніторингу навколишнього середовища, що дозволяє формувати обґрунтовані рекомендації, реагування, визначення та контролю, наддасть можливість попереджати про забруднення повітря, що буде сприяти надання своєчасних заходів для його очищення.