ПРОГНОЗУВАННЯ ЯКОСТІ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НА ОСНОВІ НЕЧІТКОЇ ЛОГІКИ (ЧАСТИНА 1. ФУНКЦІЇ НАЛЕЖНОСТІ ЛІНГВІСТИЧНИХ ЗМІННИХ)
DOI:
https://doi.org/10.31891/2219-9365-2024-80-1Ключові слова:
лінгвістична змінна, якість програмного забезпечення, модель логічного виведення, терм-множина значень, функція належності, матриця попарних порівнянь, візуалізація функцій належностіАнотація
У сучасних умовах розроблення програмного забезпечення важливою проблемою є забезпечення його високої якості. Одним з ефективних підходів до прогнозування якості програмного забезпечення вважається застосування засобів нечіткої логіки, яка дозволяє враховувати невизначеності та нечіткості оцінок різних факторів впливу. В роботі реалізовано підхід до прогнозування якості програмного забезпечення, заснований на використанні лінгвістичних змінних для опису факторів, що впливають на якість програмного забезпечення. Структура публікації передбачає короткі теоретичні описи етапів дослідження, підкріплені практичними рекомендаціями. У зв’язку з великим обсягом, матеріал дослідження поділено на дві частини, перша з яких подається до опублікування.
Виконано аналіз літературних джерел, дотичних до тематики статті. Відзначено, що публікації, які стосуються оцінювання якості програмного забезпечення на основі нечіткої логіки, послуговуються неповним переліком чинників впливу на ступінь добротності програм. Вказане додатково підтверджує актуальність виконаного нами дослідження, в якому вихідна множина впливових факторів максимально повно відтворює характеристики якості програмного забезпечення, наведені у стандарті.
Виокремлено фактори впливу на якість програмного забезпечення, трансформовані лінгвістичними змінними, значення яких описано лінгвістичними термами, що утворюють універсальну терм-множину. Для кожної лінгвістичної змінної побудовано функції належності, що відображають ступінь відповідності кожного терму реальному значенню фактора. Обумовлено передумови доцільності застосування моделі нечіткого логічного виведення для прогнозування якості програмного забезпечення. Запроектовано модель логічного виведення, яка відтворює ієрархію взаємозв’язків між лінгвістичними змінними та ступенями якості програмного забезпечення. Виконано розрахунок значень функцій належності лінгвістичної змінної «тестування», виконаний на основі аналізу та опрацювання матриць попарних порівнянь, елементами яких стали ранги пріоритетності лінгвістичних змінних. Здійснено візуалізацію функцій належності у графічному відображенні, що обумовлює ступінь причетності фактора до певного рівня якості програмного забезпечення залежно від означеного терму.