ВИЯВЛЕННЯ ВРАЗЛИВОСТЕЙ В ПРОГРАМНИХ МОДЕЛЯХ АПАРАТНИХ ЗАСОБІВ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2219-9365-2024-78-32Ключові слова:
апаратне забезпечення, генетичний алгоритм, вразливостіАнотація
В роботі розглянуто проблему виявлення сторонніх знаків в програмних моделях апаратних засобів. Для її вирішення запропонована стратегія, що базується на використанні генетичного алгоритму. Після проведення аналізу було встановлено, що традиційна модель генетичного алгоритму не підходить через її низьку ефективність. Це пов'язано з проблемами складності, які за своєю суттю виникають як при перетворенні гешу в функції, так і при відображенні запиту на цільовий параметр. Зокрема, було проблемно створити задачі гамільтонового завершення в графі. Ця задача, заснована на рішеннях для визначення мінімальної кількості ребер у графі, яку необхідно додати, щоб забезпечити існування гамільтонового циклу. Таким чином, було запропоновано модифікації, внесені в традиційну модель генетичного алгоритму на додаток до нових функцій, операторів тощо, які були використані. Внесені модифікації в традиційну модель генетичного алгоритму дозволили розробити стратегію та підхід до виявлення сторонніх знаків внесених в програмні моделі апаратних засобів.
Для проведення експериментів з встановлення ефективності розробленого підходу було розроблено застосунок, який реалізує генетичний алгоритм з модифікаціями. На вхід цього застосунку подається два файли. Перший файл містить програмну модель апаратного пристрою, а другий файл містить еталонну модель цього ж апаратного пристрою. В базі моделей сторонніх знаків зберігаються типові моделі внесення сторонніх знаків. Загалом розроблений застосунок виступає як класифікатор. В результаті його використання в експериментальних дослідженнях на штучних наборах вхідних моделей, він продемонстрував результат класифікації, який оцінено метрикою F1, що дорівнює 82%. Таке значення є допустим. Для його покращення потрібно наповнювати базу моделей сторонніх знаків.
Напрямами подальших досліджень є удосконалення в підході, що базується на модифікаціях в генетичному алгоритмі. Ці удосконалення першочергово стосуватимуться врахування більшої кількості моделей внесення сторонніх знаків в програмні моделі апаратних засобів.